Кирил Николов – Дизела
Ориентиране и планинско бягане
6-то място на Световно първенство 2009 г. -Унгария
6-то място Европейско първенство 2010 г. – България
6-то място Световно първенство 2012 г. – Швейцария
2- ро място Европейско първенство 2012 г. – Швеция
Победител в 3-те най-големи щафети в света – Юкола, 10 MILA и 25 Манна – 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 г.
Многократен балкански и държавен шампион по ориентиране от 2003 до 2014 г.
Държавен шампион по крос кънтри и планинско бягане -2010, 2011, 2012, 2014 г.
Рекордьор на най-дългото туристическо трасе в България Ком – Емине (600км, 17 000 м положителна денивилация), 4дни, 13 часа и 5мин.
Със сигурност ще кажете, че след това покъртително представавяне на човека с прякор на ценно гориво, надали има какво да се каже още много много. След всички изброяваници на титли, състезания, участия, предизвикателства, можем само да си кажем, че Кирил е машина. И наистина Кирил е една машина в човешки облик. Монетата обаче винаги има две страни и ако наистина искаме да научим малко повече за нещата, трябва да се вгледаме внимателно и в двете. Защо го казвам ли? Ами много е просто. За да станеш машина, първо трябва да изминеш много дълъг път, изпълнен с препятствия, дупки, режещи клони, тежки атмосферни условия. А при Дизела това е буквално, не метафорично. Дисциплината, в която се състезава той, е една от най-мъжките, които можете да си представите и аз съвсем скоро осъзнах защо.
Преди известно време, снимайки предаване за град Сливен, попаднахме на планински маратон по небезизвестната „хайдушка пътека”. Оказа се, че мястото е култово за планинските бегачи и хората от града и тя е нещо като меката на този спорт в България. Кое обаче ми направи впечатление? Ами като започнем с това, че докато ние се молехме 24-часовия дъжд да спре да ни вали и ледения ураганен вятър да ни пощади поне за мъничко, състезателите стартираха с огромни усмивки на лицата само по клинче, маратонки и тениска. Впоследствие, след като видях трасето, се хванах за главата и се зачудих кой нормален човек би се хванал да се катери по планината в това време, камо ли да се състезава с часовника. Виждайки трасето, се замислих колко сложен и истински е този спорт. Всеки път трасето, което изминаваш , е с различна топография, всяко минаване по него го променя и така ти създава нови препятствия. За капак на всичко човекът, който финишира първи, който, разбира се, се оказа, че е приятел с Дизела, след като мина финала, просто си пое два пъти въздух и после се усмихна все едно не е тичал досега. Започнах адски много да уважавам тези хора. За майтап или не Дизела е от Сливен. А за още по-голям майтап прякорът му не идва от горивото…
© Кирил Николов
Оги Начев за Амбиция:
Добре, няма как да не се сдържа, защо прякорът ти е точно Дизела? Почти сигурен съм, че има нещо гнило и не е свързан с горивото 😉
Кирил Николов – Дизела:
Когато ми лепнаха прякора, имаше една германска биатлонистка Уши Дизел. И понеже по онова време ушите ми бяха доста щръкнали, първо ми казваха “Уши“, а след това прякорът се измени на „Дизел“. И да, прав си, че няма нищо общо с горивото, марката и прочие 🙂
Разбира се, няма как да не те попитам: как започна всичко и как стигна до положението, в което се намираш в момента?
Стъпка по стъпка. Винаги съм имал цел, към която да се стремя и независимо колко малка е била тя, чрез осъществяването и съм се развивал и това ми е помагало да вярвам, че мога повече и повече.
© Кирил Николов – Дизела
© MTK Sport
Как тренираш?
Тренирам ориентиране, което е пряко свързано с бягането, и бягане естествено. С една дума бягам. В зависиимост в кой период на годината се намирам тренирам по различен начин и обемът от тренировки също се променя.
Ти стана много популярен с първия си опит за поставяне на рекорд на Ком – Емине. За теб това беше голямо предизвикателство, цялата страна те следеше и в крайна сметка първия път не успя за много малко. Какво стана всъщност, какво се случи?
По повод първия опит направихме филм, който всеки желаещ може да закупи и гледа от
www.reachyourlimits.com. Там много добре е описано всичко. Но общо взето, за този първи опит всичко, което можеше да се обърка, се обърка, но главната причина е контузията, която получих още на 2-рия ден и впоследствие тя повлия на цялостното ми състояние. И тук трябва да отбележа, че ако не бяха Наталия(треньорката ми), Димитър (главният организатор) и целият екип, щях да се откажа най-вероятно още на 2-рия ден.
© Камелия Атанасова
Втория път всичко беше наред и ти успя! Разкажи ми как постави рекорда?
Както казах, в първия опит всичко, което можеше да се обърка, се обърка, но пък това ни подсказа да вземем под внимание още повече неща за 2-рия опит. За щастие тази година всичко мина гладко. Като на сън. Отидох на старта и след 4 дена 13 часа и 5 мин бях на финала. Не казвам, че беше съвсем лесно, но беше по-скоро като една недовършена работа от мен и целия екип, която свършихме повече от чудесно. И за тазгодишното бягане ще имаме филм, който се надявам да излезе през октомври 2016 г.