Първото в България Студио за електронна музика към Българско национално радио през 2019г. навършва 45 години. Студиото се намира в продукцията му, „голяма част, за радост, отдавна отлетяла в радиоефира към слушателите за да популяризира нов звук, нов вид творчество, намира се в архиви, фонотеки, филмотеки, дискотеки, CD-теки”- Симо Лазаров. При създаването му през 1974г., началото на електронната музика в България, Симо Лазаров обединява професионално музикалните и техническите си познания и ръководи студиото над 25 години. «Предисторията на електронната музика в България /на тази тема е обърнато внимание в Националния политехнически музей/ започва през 1973г. когато в Техническия университет Симо Лазаров защитава дипломна работа и създава електронен орган за музикални изпълнения, а непознатият дотогава електронен звук впечатлява аудиториите.»
„Симо Лазаров сред звездите и музикалния авангард”- новата си книга журналистката Силвия Стефанова представи през м март в една от книжарниците „Хеликон”. През 2018г. д-р Росица Бечева в студио „Музика” на зала „България” представи книгата си изследване „В света на електронната музика на Симо Лазаров”.
проф. Симо Лазаров и доц Росица Бечева
По повод 40 години Студио за електронна музика в България Симо Лазаров споделя:
„Ако има начин да чуем цялата оригинални продукция правена в Студиото за електронна музика при БНР ще ни трябват 5 милиона и 381 529 секунди! Поне това беше равносметката в отчетите. А времето е в секунди, защото синтезирането на оригинални звуци е трудоемка дейност и поне в началото, когато за синтезирането със синтезатора СИНТИ 100 на 20-30 секунди полезен звук бяха необходими два работни дни. Разликата между аналоговата и цифровата техника е, че сега компютърът може да се програмира и да запаметява. А тогава, много труд и време беше необходимо за генерирането на един звук!
Излишно е да споменавам, че за това – електронната музика – в различните й превъплъщения – да си намери своето място в радиоефира заслуга имат всички: тогавашните радиоработници – от инженерите и техниците, музикалните редактори, тонрежисьори и музиканти, журналистите, техническите сътрудници, които подкрепят тази дейност – до слушателите, които намираха начин да изразят своето мнение.
Нечувано – но факт! Когато през тези години в българските музикални терминологични речници се пише, че…”електронната музика се явява дехуманизирано изкуство създадено и контролирано само от интелекта. Тази програма на електронната музика определя и нейната философска същност на дълбоко антихуманна и реакционна проява в буржоазната идеология” студиото за електронна музика към БНР функционира активно, оборудвано с такава мощна апаратура – какъвто е синтезатора Синти 100, с който синтезатор разполагат само радиото в Белград и подобно студио в Лондон.
В тази равносметка не могат да влезнат много творчески терзания, времето за разговори, обмяна на мисли, идеи, творчески спорове, които дават цялостен облик на един творчески процес. Още повече когато човек има чувството, че е първи, че трябва да се създават нови критерии за българския слушател за нещо ново, нечувано до момента.
Трябваше много да се учи, да се създават нови умения за работа, да се поеме отговорността за създаването на нова звукова школа, която да направи лесен достъпа на всеки музикант, композитор и музикален редактор до сложната апаратура….Днес – 40 години по-късно нещата стоят съвсем различно. Всеки може да продуцира със собствения си компютър. Критериите за звук са коренно променени. Всеки слушател има свое усещане и предпочитания за звук, който трябва да изразява идеите и посланията на твореца.”
С качествата си на добър организатор Симо Лазаров успява да привлече около себе си през онези години много професионалисти – музиканти, композитори, инженери, режисьори, журналисти и писатели, които дълги години са съпричастни на идеята за реализиране и популяризиране на българската електронна музика, оставили следа в създаването и развитие на нова музикална и културна среда.
По повод 40 годишнината на Студиото за електронна музика към БНР, в Студио 1 на БНР публиката имаше изключителната възможност да присъства на грандиозен концерт спектакъл – концертното изпълнение на „Божественото начало” – мултимедийна оратория – импресия за синтетичен симфоничен оркестър, хор, солисти и електроника от Симо Лазаров! С диригент Георги Петков, солисти Соня Маринова, Росица Панайотова, Камена Балканска и Студенстки хор”Фолк-джаз формация” при НБУ, камерен хор „проф. Г.Робев” с дир. Нели Трошанова и Народен хор при НМУ ”Л.Пипков”, синтезатори: Симо Лазаров, Росица Бечева, Дариан Георгиев, Николай Плачков, виола: Стела Атанасова, виолончело: Светослав Дерменджиев, тимпани: Белчо Христов, тромпет и шофар: Александър Салапиев, перкусионна група на НБУ с ръководител Венко Поромански, Димитър Василев, Венцислав Иванов и Боян Боянов, студенти по актьорско майсторство – департамент „Театър” на НБУ, техническо и програмно осигуряване: студенти от модул ”Компютърно музициране и тонрежисура” и УПИЗ за компютърно музициране, компютърна звукообработка- БФ на НБУ с ръководител Венцислав Йорданов.
„Божествено начало” е произведение – споделя Симо Лазаров – посветено на величието на природата, възвисяването на човешките идеали, необхватността на нашето съзнание и непобедимия човешки дух, музикално пресъздадени с традиционните и съвременни изразни средства, чрез които се пренасяме във Вселената на асоциациите, потапяме се в атмосферата на имагинерните представи и се издигаме на пиедестала на човешката доброта.
Божественото начало – проф. Симо Лазаров
Противопоставянето между доброто и злото от живота като контрапункт са залегнали в музикалната идея и ни карат да се замислим и върху нещата от живота в микро и макрокосмоса на всеки от нас….
Звуковата картина създадена от синтезаторите, солистите, хорът и перкусионистите, партиите на цигулката и виолончелото допринасят за изграждането и развитието на музикалната драматургия, вокалните партии на оперните певци извисяват и ни оказват медитативно въздействие. Мултимедийното изкуство, ви-арта и съчетанието на светлина и лазери допринасят за цялостното въздействие на спектакъла.
Музиката в своята културно-пространствена и историческа съдба се преплита с историята на изкуството изобщо.
Концертът представлява и своеобразен „дебат” обмен на изразни средства и технологии, които допринасят съществено за извеждане основната идея на „Божествено начало:
…като пътешествие отвъд сетивата до най-фините възприятия на публиката”
С 2500 концерта самостоятелно и с различни състави на камерни и големи световни концертни сцени и международни форуми, с грандиозни спектакли израз на неизчерпаемите идеи и богата музикална мисъл, Симо Лазаров достойно доказва името си на съвременен, оригинален, търсещ творец.
Симо Лазаров обединява творческите дейности и работи в няколко направления: композиране и изпълнение на оригинална електронна, електроакустична и компютърна музика и специално посветена на деца, музика за кино, театър, радио и телевизионни постановки, студийна и концертна дейност у нас и в чужбина, участие в наши и чужди фестивали и конкурси за електроакустична музика, както и създава първите български фестивали за електронна музика и мултимедия.
Дискографията и библиографията на Симо Лазаров е наситена с интензивно творческо вдъхновение изразено с различни идеи: издадената през 2004 от БНР и музикална къща SYNTHI music- Tel Aviv антология от 30 компактдиска с авторска музика, около 300 музикални творби от всички жанрове и форми, обединени в 9 дългосвирещи плочи, 32 CD албума и 11 DVD албума, музиката за 7 пълнометражни и около 90 късометражни филми, около 30 театрални постановки и около 20 касетъчни компилации, 18 книги, над 60 научни публикации.
Проявените от ранна детска възраст музикални, а след това и технически способности Симо Лазаров развива и се изгражда и като водещ специалист в областта на електронната музика – изкуството, свързващо двете сфери от човешкия живот – музика и техника, като преминава през различни етапи на инженерното си и музикално образование в Прага, овладява изпълнителските умения на орган от Иржи Ропек. Следва електронна музика при проф. Рудолф Ружичка, добива опитности в електронните студиа в Братислава. След като завършва техническото си образование в София е в курсовете по композиция на Пиер Булез в ИРКАМ-Париж.
– от 1977 преподавателската му и педагогическа дейност преминава в курсове по тонрежисура, звукотехника, звукова култура и електронна музика през Музикална академия, Техническия и Софийския университети, през множество летни школи, за да инициира и създаде по собствена методика и школа през 1996 в Нов български университет, където понастоящем е професор, единствената в България специализация по компютърно музициране.
– от 2004 г. е директор на Научно-практическото и изследователско звено за компютърно музициране и компютърна звукообработка към НБУ, което звено от 2016г. прераства в Център за компютърна музика и саунд дизайн.
– през 2017 г. е номиниран за Наградата на Ректора на НБУ за активната си музикална и организационна дейност
– от 2002 г. е артистичен директор на българското издание на Международен форум-фестивал ВСЕЛЕНАТА на КОМПЮТЪРНАТА МУЗИКА
– от 2013 г. е председател на секция «Физическа, електро- и музикална акустика» (ФЕМА) към Федерация на научно-техническите съюзи в България
– от 2014 г. е академик на Българска Академия на Науките и Изкуствата.
– от 2015 г. е почетен професор на Нов български университет.
Към получените множество български и международни награди през 2008 година Симо Лазаров е с наградата на Националния дворец на културата «Артист на Салона на изкуствата» за цялостна творческа дейност и наградите на ръководените от него екипи «Кристална лира» на Съюза на музикалните и танцовите дейци в категория «Звук и звуков дизайн» през 2016 и 2017 г. както и през 2018 г. «Златна лира» за цялостна творческа дейност.
Разговаряме със Симо Лазаров:
– Мислил ли сте с какво настроение сте в годината на Ваш юбилей, а и 45 годишнина от създаването на Студиото за електронна музика в БНР?
Още повече, че имаше вече един такъв, по-малък, който за по-малко от година вече бях изучил и вече трябваше да се премине на супер професионална основа, както и стана.
– А по-малкият радиото ли купи?
– И огромни като обем и като възможности! 400 квадрилиона бяхме изчислили с математици, че има възможност да възпроизведе като различни звуци.
– Нов тембър! Няма смисъл да се имитира нещо, което така перфектно съществува – цигулка, тробмон, саксофон. Тук трябва да се използва и това беше интересното, че се ползва нов звук, нов набор от честоти, които създават нов тембър. И по този начин звукът, който се чуваше беше по-различен.
– Изключителен напредък е, че никога не се стремите да имитирате акустичен звук!
На заключителния концерт /24.03./ в камерната зала „България” от майсторския клас „Арфата – извор на вдъхновението” VІІІ, „Космично и романтично” на Сузана Клинчарова към НБУ за първи път 8 участници от 9 годишни до студенти са на сцената заедно с електронна музика на живо със синтезатор! Забележително изпълнение на новите сръчни и бързи елфи с ювелирното и стабилно ръководство на уникалната със своето звукоизвличане и интерпретационни и педагогически възгледи Сузана Клинчарова /почетен професор на НБУ/, от най-изтънчените, със собствен стил арфисти, със световно признание. Възхитиха публиката младите арфовиртуози по пътя на съвършенството и ненадмината проф.Сузана Клинчарова! След възторга от популярната, прозвучала с ефирна лекота „Сарабанда” /аранжимент Сузана Клинчарова/ из „Класично и романтично” от Панчо Владигеров, по повод 120 години от рождението му, плениха публиката със съвършеното интерпретиране на подходящо подбраните за изява на наученото и способностите творби от Феликс Годефроа – „Еоловата арфа”, Алфонс Хаселманс – „Приспивна песен”, Марсел Турние – „Танцьорката Лолита”, „Четири прелюда” и „Джаз банд”., а след това по аранжимент на Симо Лазаров изпълниха интерлюдии на тези творби с д-р Росица Бечева /гл. ас. в департамент „Музика” в НБУ/ – на синтезатор.
– По принцип предизвикателството беше – проф. д-р Симо Лазаров – от своя страна, че е акустично и друга страна, факта че свирят малки деца и то за първи път на живо със синтезатор. Имах предвид тяхното виждане за съчетание и ансамблово съчетание, тяхното виждане за да се съчетава и с ансамбловото свирене. Изпълнението със синтезатор беше не толкова на композиции, колкото на аранжимент. Темата е в творбите за акустично претворяване и аранжираш темата. Сузана ръководи изпълнението и Росица и аз свирихме на синтезатори.
– Разбирам въпроса ти. Единият трябва да прави акустичния баланс. Това е съвсем друг баланс. Каквото чува публиката, на сцената не се чува. Техниката трябва да бъде много добре позната, за да може да бъде овладявана.
– По тази причина ли, когато има електроника винаги има един тонрежисьор, който е там където е публиката.
– Да, задължително, защото така прави общия баланс. Иначе на сцената е едно, а при публиката – друго. Комбинирането на хор или гласове акустично с електронно е нещо фантастично защото акустичния истински звук се комбинира с този на електронния звук.
– При Вас съчетанието на музикално образование с техническо дава нов вид философски замисъл и изявата й. Основното любовта ли е, което Ви вълнува след като много от Вашите творби сте посветил на любовта?
– Погледнато глобално по-скоро при мен музиката, която съм правил да е концептуална. Стълкновението между Доброто и Злото съществуват в основата на нещата, които противопоставят
В Центъра има различни видове инструменти от различни поколения с различни функции, което дава възможност на студентите да се запознаят с различни инструменти.
– А какво Ви занимава, интересува, намирате ли нещо ново?
На Международния София филм фест след прожекцията на филма „Дворците на народа” с музика от „Градът” на Симо Лазаров – концерт от 23 ч. във фестивалния център ”В парка”от живо изпълнение на електронна музика на творбата „Градът” от Симо Лазаров, с публика от няколкостотин младежи, правостоящи, един до друг, някои с чаши питие в ръка. Документалният филм „Дворците на народа”/2018, България, Германия, Румъния, реж. Борис Мисирков и Георги Богданов/ посветен на НДК, в Москва, Белград, Букурещ беше от програмата на Master of Art – ІV, филм фестивал, посветен на документални филми за изкуството и творци на изкуството
С творбата „Градът” първата дългосвиреща плоча с електронна музика в България, създадена през 1984 г. – и издадена в троен тираж поради големия интерес, и до днес е смятана за повратна точка за навлизането на електронния звук в интонационната среда и музикалната практика в България.
В тези 5 части, в които се развива произведението: в първата част природата, момчето е някъде в планините. Имаше в началото описание, до колкото асоциативно трябва да се възприемат нещата. На този концерт за да се осъвремени, добавих барабани. Един перкусионист свиреше на електронните барабани , а другия на перкусии. Когато е правено нямаше визуален еквивалент, нямаше мултимедия и такива неща. Картината беше по друг начин свързана, защото всеки си има свое виждане.
Когато аз си правя картината, не знам дали си гледала „Планетите” на Густав Холст в зала „България” с филхармонията преди 2-3 години. Там нещата си ги бях правил на три екрана и нещата вървяха паралелно с действието. Планетите бях разположил на три екрана- Юпитер, Плутон, Нептун, Уран. Изпълнявах някои партии с елекронни звуци, и в симфоничния оркестър на сцената оркестъра имаше електроника….
Проект
Партньори
Това са партньорите на Амбиция, с които споделяме една обща кауза – да Ви вдъхновяваме, разказвайки историите на българи от цял свят.