
Проектът „Работното време на душевността” се реализира с подкрепата на Столична Община, по инициативата „Солидарност в Културата”
със 17 статии в онлайн списание „Амбиция” и „The NewsBG Reporter”
В България изявени солисти на дървения духов инструмент фагот /изобретен през ХVІ в./ са единици – Люба Мънзова, проф. Марин Вълчанов…А за този инструмент още Вивалди е написал прекрасния си концерт „Нощ”!
Васил Николов от дете е посветен на топлия, кадифен и пеещ звук на фагота, всеотдаен е, с енергията на музикалната си даровитост и любов на музиката и публиката.
Още на 15 години като ученик в Софийското музикално училище е избран в елитния младежки оркестър „Пионер”, с турнета в Бразилия, САЩ от по 45 дни, за който големият диригент и музикант Бърнстейн възкликва: ”Върхът на цивилизацията!”.
След като 8 години свири в оркестъра, завършва Националната музикална академия „проф. Панчо Владигеров”, Васил Николов е солист-водач на група в Симфоничен оркестър на Българското национално радио. И тази висока позиция „не му е достатъчна” и по това време създава, станал бързо популярен и любим на публиката Софийски духов квинтет, избран е за Фестивален оркестър на Емил Чакъров, в Италия – в Симфоничния оркестър на фестивала „Анцио”.
През 1991 г. Васил Николов заминава за Мексико. Щастлив е да се запознае там с Милан Туркович, а и с великолепния български майстор фаготист Лазар Стойчев! Заедно със съпругата си прекрасното мецосопрано Меглена Савова са граждани на Мексико.
Промокод
Използвайте промокод AMBICIA2021 за отстъпка от онлайн книжарница Ozone.bg
Категории:
Промокод
Промокод
Използвайте промокод AMBICIA за отстъпка на Тениски, Канчета и Чанти
Васил Николов изнася концерти като оркестрант и диригент до 2001 г. на 15 най-известни мексикански оркестри. Създава и ръководи Symphony Band of Queretaro – Mexico, заедно със съпругата си хор към общината “Voces Queretanas” – Queretaro като концертите им още през 1999 г. са с мултимедия, Mexico, “Sinfonieta Municipal Nueva Creación de Queretaro” – Mexico, преподава в University of Nuevo Leon, School of Music DIF и Conservatory of Monterrey – Mexico.
През следващите години се установяват в Испания, където живеят и работят. От 2010 г. е официален представител на “Teatro Lírico d’Europa” за Испания, Португалия и Андора. Започва да организира музикални турнета с постановки на „Травиата” и „Набуко”, на отделни световноизвестни имена в страни от Европа, гостуват на фестивали, на международния фестивал „Софийски музикални седмици”, в различни континенти и до сега. А в България поддържа връзката си с живата музика, инструменталната си „форма” в ентусиазирания и с много ярки концерти оркестър „Симфониета София” към Общинския културен дом Надежда.
Общност
Промокод
– Коя дейност заема повече време от работното Ви време?
– Мениджърът няма работно време. Той работи 24 часа защото е загрижен за спектакли, за хората, за заплати, за промоция, за билети, за всичките останали неща.
На оркестранта работното време трябва да е 6 часа, както на миньорите. Защо? Защото използва висок физико- психически труд и се уморява…
Специфични неща са и трябва да се определят от институцията и да се спазват. Институцията, която подписва с него договор, трябва да му осигури помещения за самоподготовка. Но тъй като няма такива помещения, на доверие той работи в къщи или където намери. Това е 50% от работното време, а останалата е на репетиция за сглобяване на изпълнението с диригента и останалите колеги. Тези 6 часа могат да са трансформирани на 4 часа за репетиция и два за самоподготовка. Когато са 4 часа има две паузи от половин час и след това от 15 минути. Всичко това се определя от вътрешния ред на самата институция. Когато работното време е 8 часа, тогава трябва да се смята двойно, а когато се работи събота и неделя – следващия ден трябва да е за почивка.
При самоподготовката трябва време да се извади инструмента, да се види и настрои за работа и тогава се влиза в залата за работа. Не е както администратора влиза и пуска компютъра и влиза в работното време на 8 часовия си работен ден. Т.е. когато оркестрантът е с 6 часа работен ден той влиза, настройва се и тогава влиза диригента, когато всички оркестранти „са загряли” както при спортистите. Но това нещо трябва да се говори, да се обсъди по-обстойно, в зависимост от всяка работа, за да се постигне всеки звук.
Грижата на музиканта е да изпълнява всичко, което иска ръководството, а не да се прави на ръководител. Ако искат да са музикални мениджъри, нека си направят оркестър. Но когато са в оркестър трябва да изпълняват това, което мениджърът е определил. Това е дисциплината, която е от голямо значение.
И така всеки с грижите си – мениджърът се грижи за работата на хората, а оркестрантите колкото и да са добри, благодарение на усилния труд на администрацията, успяват да се качат на сцена. Ако няма администрация, която да администрира нещата и да ги направи, оркестрантите колкото и да са добри, ще си стоят в къщи да си свирят….
Проект
Партньори
Това са партньорите на Амбиция, с които споделяме една обща кауза – да Ви вдъхновяваме, разказвайки историите на българи от цял свят.