Елиана Митова е журналист, преводач, автор на книги. Биограф е на звезди – на неотразимата Мими Балканска и великолепната Анелия Шуманова, на „Оперната прима Катя Спиридонова“, в „Срещи с балетни дейци“, „Моите срещи с Елисавета Йовович“, „Басът Антон Дяков“, „Павел Елмазов, комикът на оперната сцена“, „Евгения Марс. Извън сянката на Вазов” и др. Превела е разкази на Габриел Гарсия Маркес, както и нашумялата книга „Възпитай ме добре“ на Монсе Доменеч. Посветила е стотици публикации по въпросите на културата, литературата, социалната политика, дипломацията и историята в столични вестници и списания. Интервюира писатели от ранга на Марио Варгас Льоса, Ана Мария Матуте, Лаура Ескивел, Онелио Хорхе Кардосо, Николай Хайтов, световни звезди като Хосе Карерас, Анна Томова-Синтова, Райна Кабаиванска, актьори, художници, политици. Организатор на културни събития.
Промокод
Използвайте промокод AMBICIA223 за отстъпка на книги от онлайн книжарница Ozone.bg
Категории:
Промокод
Използвайте промокод AMBICIA223TECH за отстъпка на техника от онлайн магазина на Ozone.bg
Реклама
Търси намаленията от Декатлон
Промокод
Използвайте промокод AMBICIA за отстъпка на Тениски, Канчета и Чанти
– Дейността Ви като редактор във вестници с различен стил и теми „Свободен народ”, „Подкрепа”, „Експрес” „Нощен труд”, „Класа” и през настоящето на свободна практика със статии, завършвате две книги посветени на изпълнители на класическа музика, с различни изисквания ли е според терминологията на кодекса на труда – ненормиран работен ден?
– Ненормиран работен ден е само понятие. За норми и за работно време може да се говори във фабрики, в мини, в рудници. Естествено е миньорите да се трудят определени часове, защото трудът им е тежък и опасен за здравето. Работно време би трябвало да имат и учителите, защото не е все едно да говориш 3 часа или 5.
За журналиста работно време няма. Той преследва новината. В „Нощен труд“ съм имала работен ден от 20 часа – сутринта отивам, проверявам си екипа, набелязвам теми, разпределям ги. Цяла нощ будувам, а моят нощен репортер изпълнява заръчаните теми. Композирам броя и на другата сутрин – в 8.00 – посрещам заместник главния редактор, както и главния, и докладвам какво сме свършили. Това ми доставяше огромно удоволствие, защото си обичам професията. Сама съм била нощен репортер и съм се нагледала на кръв, на катастрофи, на трупове. Влизала съм в морга. В другите вестници и списания, в които съм работила, също ми е било приятно. Макар че тръпката от нощния труд не може да се сравни с нищо друго. Тя е сладка. Досега сме си приятели с колегите от Нощен Труд, който, за жалост, вече не съществува.
За журналиста нормиран работен ден няма. Който иска да си го нормира, да си стои у дома.
Общност
Промокод
Реклама
Търси намаленията от Декатлон
– Коя е най-интересната случка до сега относно работното време?
– Интересни случки с работното време имам много. Веднъж се наложи да будувам около 30 часа, защото преследвахме в планината големия латиноамерикански актьор Освалдо Риос. Вечерях с него в замъка „Хранков“ и той ми даде ексклузивно интервю. Главният редактор на „Нощен ТРУД“ ме награди с немалка парична награда. Не само аз съм била награждавана. Всички, които давахме нощни дежурства, вършехме някакви подвизи. Един колега дори влезе в моргата и снима мъртвия Андрей Луканов гол. Тази снимка излезе във вестника. Мнозина осъдиха това, но истината е, че и до днес се говори за тази снимка.
– Дали сте с препоръка за т.н. работен ден към Кодекса на труда и/ или към колегите от книжните и електронни медии?
– Мога да дам препоръка на колегите – работете, не се жалете. Не си мерете до минутата работните часове. Защото е хубаво да хванеш новината и пръв да я съобщиш. Това е сладката тръпка. Днес всичко е много по-лесно, защото има интернет, когато аз започнах – през 1976- та – нямаше къде една справка да направим. Нямаше компютри – всичко се пишеше на пишеща машина. Давахме нощни дежурства в печатницата. Научила съм се на много труд. Беше забранено да се преписва, сега всички правят копи пейст и мислят, че са много хитри. Не си мерете работните часове, за да изпитате удоволствие от професията. Освен това трябва да учите езици. Иначе сте загубени.
Проект
Партньори
Това са партньорите на Амбиция, с които споделяме една обща кауза – да Ви вдъхновяваме, разказвайки историите на българи от цял свят.